Psikoloji Meslek Eğitimleri

Çocuk Testleri Eğitimi

Çocuk objektif testler, çocuğun bilişsel, duygusal ve davranışsal özelliklerini ölçmek için kullanılan araçlardır. Bu testler, çocuğun zekâ düzeyini, dil gelişimini, öğrenme yeteneklerini, sosyal becerilerini ve benzeri özelliklerini ölçmek amacıyla kullanılır.

Çocuk objektif testleri uygulayıcı eğitimi, bu testleri yapımına ve uygulanış şekline dair bilgi ve becerileri kazandıran bir eğitimdir. Bu eğitim, çocuk objektif testlerinin doğru bir şekilde yapılmasını ve sonuçlarının doğru yorumlanmasını sağlamaya yöneliktir.

Eğitimin Amacı

Çocuklar ile çalışan/çalışmayı planlayan meslek profesyonellerine yönelik güncel olarak kullanılan 14 ölçme değerlendirme envanterinin uygulama ve raporlama yetkinliklerinin kazandırılmasıdır.

Objektif Testler Listesi

 • BENDER GESTALT: 9 basit çizimden oluşan görsel motor algılama, performans testidir. Çocuk ve yetişkin olarak ayrılan bu test artık daha çok çocuklara yönelik kullanılmaktadır. Çocuklar için kullanılan formunda yaş siniri 5 yaş 6 ay ila 11 yaş arasıdır.
 • PORTEUS LABİRENTİ: 5 ila 14 yaş arasındaki çocuklara uygulanan zekânın performans kısmını ölçen bir testtir. 12 labirentten oluşmaktadır.
 • CATELL 2A ZEKA TESTİ: (Catell Culture Free intellegence Test) 7-14 yaş arasındaki çocuklara uygulanan 25 dakika suren bir zeka testidir. Zekânın soyut alandaki işlevini saptamaktadır.
 • DENVER II GELİŞİM TESTİ: 4 ana gelişim alanı hakkında bize ayrıntılı bilgi vermektedir. Dil gelişimi, kişisel sosyal gelişim, ince ve kaba motor gelişimi.
 • ANKARA GELİŞİM ENVANTERİ (AGTE): 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişi tarafından doldurulmalıdır. Çocuğun becerilerini değerlendirmeye yöneliktir.
 • GESSEL TESTİ: 1-7 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Şekiller her yaşın seviyesine göre düzenlenmiştir. Test sonucuna dayanarak çocuğun zekâ düzeyi ve gelişim yaşı hesaplanır.
 • METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ: Bu test okula yeni başlayanların birinci sınıf talimatlarını anlamaya hazırlıklı olmalarını sağlayacak olan özelliklerini ve başarılarını ölçmek üzere hazırlanmıştır. Test çocukları anaokulun sonunda veya birinci sınıfın başlangıcında incelemek için kullanılmaktadır. Test 5,6 -6 yaş çocuklarına uygulanmaktadır.
 • PEABODY KELİME ANLAMA TESTİ: 100 resimden oluşmaktadır. Çocuğun 100 resme bakarak doğru olarak tanımlaması istenir. Aldığı doğru sayısına göre çocuğun dil gelişim yaşı ortaya çıkar.
 • BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ: 8 yaş üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi verebilen, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat ve algı testidir.
 • FROSTİG GÖRSEL ALGI TESTİ: Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk testidir.
 • KENT EGY: 6-14 yaş arasındaki bireylerin zekâsını incelemeye yarar.
 • SDÖT: Bellek ve Öğrenme yeteneğini ölçmektedir. Dikkati sürdürebilme ve odaklama becerileri ön plandadır.
 • KİNDER ANGST: 9-12 yaşları arasındaki çocukların korku düzeylerini ölçmektedir.
 • BURDON DİKKAT TESTİ: 10 ile 20 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanabilen dikkati ölçeğidir.
Bu Sayfayı Paylaş

İletişim

+90 242 338 2016 - +90 212 232 2016
0545 335 2016 - 0545 337 2016
Etiler Mah. Evliya Çelebi Cad. No:23 İç Kapı No: 106 Muratpaşa / Antalya 07010


Vizyonder, kamu kurumları ve özel sektör firmalarına yönelik, Eğitim, Danışmanlık ve Yayın hizmetleri vermektedir.

vizyonder.org.tr

Vizyonder Psikoloji Akademisi - © 2023